This is a read-only archive of the old Scratch 1.x Forums.
Try searching the current Scratch discussion forums.

#1 2008-10-10 04:50:49

Amused2Death
Scratcher
Registered: 2008-01-18
Posts: 2

Επινόηση - Epinoisi

Αγαπητές και αγαπητοί Επινοητές, καλωσή� θατε στο φιλόξενο forum του Scratch. Εδώ μπο� ο� με να ξεκινήσουμε μια συζήτηση για τα project μας, να μοι� αζόμαστε ιδέες και λ� σεις και να ανταλλάσουμε συμβουλές.

Όποιος δεν ξέ� ει τι είναι το Ε� ΙNΟΗΣΗ μπο� εί να β� ει πλη� οφο� ίες εδώ: http://www.media.uoa.gr/epinoisi/

Και μην ξεχνάτε, στο Scratch ο πει� αματισμός και η συνε� γασία όχι απλώς επιτ� έπονται, αλλά και ενθα� � � νονται…

Υ.Γ υπά� χει π� όβλημα με με� ικά γ� άμματα, έχω ενημε� ώσει ήδη σχετικά. Μπο� ο� με να γ� άψουμε είτε με ελληνικο� ς χα� ακτή� ες και να πε� ιμένουμε να διο� θωθεί, είτε σε greeklish μέχ� ι να διο� θωθεί. Ελπίζω οτι είναι π� οσω� ινό...

Offline

 

#2 2008-10-10 20:04:36

dapontes
Scratcher
Registered: 2008-04-19
Posts: 6

Re: Επινόηση - Epinoisi

Β ίσκομαι εδώ και με ικο ς μήνες στο Scratch και βιώνω τη μοναξιά! Χαί ομαι που μπο ο με να επικοινωνο με στα Ελληνικά με τα όποια π οβλήματα. Συμφωνώ να συζητάμε για τα project που φτιάχνουμε στα ελληνικά ή στα αγγλικά δεν έχει σημασία.
Καλή α χή
ίκος Δαπόντες
www.dapontes.gr  (για Φυσική και μαθηματικά με Τ Ε-Ε)
www.makolas.blogspot.com (αφιε ωμένο στο Scratch)

Offline

 

#3 2008-10-28 04:44:09

mahidram
Scratcher
Registered: 2008-10-26
Posts: 5

Re: Επινόηση - Epinoisi

Γεια σου

Επειδή φαίνεται πως ασχολείσαι εδώ και α κετό και ό, μήπως γνω ίζεις την απάντηση που στην απο ία μου:

ως μπο ο με να ενώσουμε-link  πε ισσότε α από ένα scratches  σε ένα project,

πχ

σε μια επιφάνεια έχουμε 4 εικόνες από τις οποίες η κάθε μία χω ιστά οδηγεί σε διαφο ετικές ασκήσεις;
Μάχη

Offline

 

#4 2008-10-28 15:38:41

dapontes
Scratcher
Registered: 2008-04-19
Posts: 6

Re: Επινόηση - Epinoisi

Γεια σου Μάχη,
αν έχεις 4 εικόνες - sprites σε μια σελίδα οθόνης και θέλεις με κλικ να μεταβαίνεις σε άλλες μπο εί να γίνει με διάφο ους τ όπους. Για πα άδειγμα με κλικ σε μια από αυτές μπο είς να οδηγηθείς στο ΣΚΗ ΙΚΟ.
Οταν στο sprite γίνει κλικ
μετάδωσε (όνομα)
ηγαίνω στο Σκηνικό και επιλέγω
Όταν λάβω μετάδωσε (όνομα)
αλλαγή φόντου σε (.....)
Έτσι, οδηγήσε σε ένα νέο φόντο που υπά χει η άσκηση (την έχεις ήδη ετοιμάσει)
...Επειδή δεν γνω ίζω τι ακ ιβώς γνω ίζεις στείλε μου το α χείο .sb στο e-mail
daponte@sch.gr και σου το στέλνω πίσω.
άσαι καλά
ίκος Δαπόντες
www.dapontes.gr
www.makolas.blogspot.com

Offline

 

#5 2008-10-31 23:45:23

mahidram
Scratcher
Registered: 2008-10-26
Posts: 5

Re: Επινόηση - Epinoisi

Σε ευχα ιστώ.

Θα π οσπαθήσω λίγο μόνη μου γιατί τα έχω όλα σκό πια.Αν συναντήσω δυσκολία (που σίγου α θα συναντήσω) θα σου στείλω μήνυμα.

Μάχη

Offline

 

#6 2009-06-19 17:16:39

zavag
Scratcher
Registered: 2009-06-19
Posts: 2

Re: Επινόηση - Epinoisi

Καλησπέρα ...

Μια απορία
Υπάρχει τρόπος να τυπωθεί ένα project; Το μόνο που είδα είναι να το κάνει εικόνα με δεξί κλικ πάνω στην περιοχή που γράφεις τις εντολές του και μετά το τυπώνεις. Έτσι είναι ή γίνεται κι αλλιώς;

Offline

 

#7 2010-03-27 08:33:00

Greenboi
Scratcher
Registered: 2010-01-30
Posts: 1000+

Re: Επινόηση - Epinoisi

zavag wrote:

Καλησπέρα ...

Μια απορία
Υπάρχει τρόπος να τυπωθεί ένα project; Το μόνο που είδα είναι να το κάνει εικόνα με δεξί κλικ πάνω στην περιοχή που γράφεις τις εντολές του και μετά το τυπώνεις. Έτσι είναι ή γίνεται κι αλλιώς;

Δικαιολογία ελληνικά μου. ^^'

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε ... εννοείτε πώς να εκτυπώσετε ένα μέρος ενός σχεδίου το μηδέν; : /

Offline

 

Board footer