This is a read-only archive of the old Scratch 1.x Forums.
Try searching the current Scratch discussion forums.

#1 2008-10-10 03:32:00

kliapis
Scratcher
Registered: 2008-10-10
Posts: 2

Welcome

Μιας και φαίνεται να είμαι ο π ώτος που γ άφει στο forum να καλωσο ίσω όλα τα μέλη της ελληνικής κοινότητας στην εκπαιδευτική εφα μογή scratch

Offline

 

#2 2008-10-10 20:12:41

dapontes
Scratcher
Registered: 2008-04-19
Posts: 6

Re: Welcome

Γεια και χα ά!
Επιτέλους μπο ο με να γ άφουμε Ελληνικά στο forum αλλά και να φτιάχνουμε projects στα Ελληνικά.
οσωπικά δεν χ ησιμοποιώ ψευδώνυμο μια και δεν υπά χει λόγος. Καλό είναι να επικοινωνο με μεταξ  μας ως "ελληνική κοινότητα". Έφτιαξα 84 projects στο Scratch (μαθηματικά και φυσική, κυ ίως) και χαί ομαι που ά χισε να λειτου γεί το forum.
Για να γνω ιστο με καλ τε α δείτε την π οσωπική μου ιστοσελίδα και το blog μου ειδικά αφιε ωμένο στο Scratch.
νάστε καλά
ίκος Δαπόντες

Offline

 

#3 2008-10-18 13:41:29

kliapis
Scratcher
Registered: 2008-10-10
Posts: 2

Re: Welcome

ασαι καλά ίκο Δαπόντε!
ολ  καλή π οσπάθεια γενικά στο χώ ο και όχι μόνο στο scratch!
Και γω επίσης δεν χ ησιμοποιώ ψευδώνυμο γιατί όπως λες και συ δεν υπά χει λόγος.

Καλή συνέχεια
έτ ος Κλιάπης

Offline

 

#4 2008-10-26 07:29:13

dapontes
Scratcher
Registered: 2008-04-19
Posts: 6

Re: Welcome

Μόλις τώ α είδα ότι είσαι ένας από τους συγγ αφείς του βιβλίου Μαθηματικών για το Δημοτικό. ιστε ω ότι θα ήταν καλό για την κοινότητα του Scratch να α χίζεις να δημοσιε εις projects. Το βιβλίο σας πε ιλαμβάνει ενδιαφέ οντα θέματα που αξίζει να δοθο ν με τη μο φή animation κάτι που κάνει καλά το εν λόγω λογισμικό.
Φιλικά,
ίκος Δαπόντες

Offline

 

#5 2009-05-31 11:30:00

bratitsis
Scratcher
Registered: 2009-04-28
Posts: 2

Re: Welcome

Καλησπέρα κι από μένα.
Ενεργό μέλος του Scratch εδώ και λίγους μήνες, αν και δεν έχω δημοσιεύσει ακόμα δικά μου projects. Το έχω συμπεριλάβει όμως στα μαθήματά μου στο Πανεπιστήμιο.
Ανυπομονώ να δω την έκδοση 1.4 γιατί του λείπουν σημαντικά πράγματα.
Επισης να ρωτήσω αν ξέρετε, πως και που μπορούμε να ανεβάσουμε υλικό στα ελληνικά. Μια φοιτήτριά μου έφτιαξε στα ελληνικά το reference guide και τις Scratch Cards.
Θαρρενός Μπράτιτσης

Offline

 

#6 2009-06-07 16:42:28

kglezou
Scratcher
Registered: 2009-06-07
Posts: 1

Re: Welcome

Γεια σας κι από μένα.
Καλώς σας βρίσκω, Πέτρο, Νίκο, Θαρρενέ. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Θαρρενέ, αν δεν έχεις βρει άκρη, στείλτο στο help@scratch.mit.edu [Αντιγράφω από τη σελίδα http://info.scratch.mit.edu/Translation/Translating_Scratch_Materials:
The latest version of Scratch is 1.4 (to be released in June 2009). If you have translated a document for Scratch 1.4, please email it to us at help@scratch.mit.edu so we can make it available to everyone.]
Ακόμα σημειώνω ότι στη σελίδα http://info.scratch.mit.edu/Languages στα Translated Scratch Materials δεν εμφανίζονται καθόλου ελληνικά.
Κατερίνα Γλέζου

Last edited by kglezou (2009-06-07 16:43:39)

Offline

 

#7 2009-09-23 18:34:30

aprekates
Scratcher
Registered: 2009-09-23
Posts: 2

Re: Welcome

Χαιρετώ και έυχομαι ότι καλύτερο .
Ήρθα σε επαφή με το scratch εδώ και μερικές εβδομάδες
από το blog του Νίκου τυχαία και ενω googlara για το θέμα της ψηφιακής τάξης!
Η αρχική μου εντύπωση είναι πολύ καλή.
Δεδομένου ότι το microworlds που έχει σαν βάση το νέο βιβλίο είναι δύσκολο να αποκτηθεί το scratch αποτελεί μια πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική.

Συγχαρητήρια στην μεταφραστική ομάδα.

Πρεκατές Αλέξανδρος

Offline

 

#8 2010-02-22 03:29:17

gskarp
Scratcher
Registered: 2010-02-22
Posts: 1

Re: Welcome

Καλημέρα και απο εμένα. Είμαι ο Γιάννης Σκαρπέλος και προσπαθώ να ξεκινήσω ένα αντίστοιχο πρόγραμμα στο Πάντειο (Τμήμα Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού). Στείλτε μου τα links για τα blogs σας για να δείξω μερικές δουλειές στους φοιτητές μου. Το προηγούμενο εξάμηνο φτιάχναμε machinima με το moviestorm.

Offline

 

Board footer